NOUTĂȚI

cat ziarul local

Se lucrează intens la reamenajarea parcului din curtea Bisericii

NR 10 06

Sub acțiunea echipelor de muncitori care lucrează de zor, parcul din spatele bisericii se transformă pe zi ce trece într-un loc cu adevărat frumos și primitor. Se lucrează la foc continuu pentru finalizarea tuturor lucrărilor înainte de Zilele Comunei și Hramul Bisericii, astfel că, în zi de sărbătoare, oamenii să se poată bucura din plin de această zonă.

Este aproape gata amenajarea aleii, se modernizează sistemul de scurgere a apei pluviale de pe acoperișul bisericii, prin aducerea în subteran a țevilor de scurgere, s-au toaletat copacii și se pregătește amenajarea unui strat de gazon de asemenea s-a achiziționat și o instalație de irigații automatizată care va asigura apa necesară, astfel încât această grădină/parc să fie chiar reprezentativă pentru centrul comunei noastre. Multumim atât parohiei noastre, cât și părintelui paroh pentru sprijinul ferm și rapid acordat în demersurile legale pentru acest proiect! În paralel, în zona din spatele bisericii s-a început construcția unui monument dedicat deportaților în Bărăgan, iar fa- țada școlii, cu vedere spre parc, va fi și ea refăcută în timp util, pentru că este foarte degradată.

 


© 2016 Primăria Dudeștii Vechi. DPL